Reksio Wiki
Advertisement
Kornelek
Henperor.png
'

Rasa:

Kogut

Miejsce zamieszkania:

Warsztat

Wystąpił w częściach:

RIU,RIC,RIWC,RIKN i RIKWA

Ranga/tytuł:

Kurator

Rola

Początkowo drugoplanowa (RiU), potem trzecioplanowa w (RiC, RiWC i RiKWA) a ostatecznie epizodyczna(RiKN oraz RIKTTW)

Rodzina:

Kogut Wynalazca (Brat bliźniak)

Justynka (siostra)

Andżelika (siostra)

Kapitan Nemo (dziadek)

Herr Erfinder Hahn (krewny)

Krzysztof Kogut (przodek)

Król Korybut Dość Mocny (przodek)

Nieznany z imienia grecki filozof (przodek)

Wódz Kukuryk (przodek)

Salvadoryk (przodek)

Rykus (przodek)

Nieznana z imienia córka (córka - niekanonicznie)

Aktor głosowy:

Rafał Kowal

Korneliusz (znany też jako Kurator) - Brat Koguta Wynalazcy, Andżeliki i Justynki, który dawniej pełnił funkcję Kuratora Układu Kurana. Poznajemy go w RiU.

Kornelek jako zły kurator w RIU

Biografia[]

Dawno, dawno przed RiU[]

Wykluł się na Ziemi z jajka (jak to kogut), które dzielił razem z bratem bliźniakiem - Kogutem Wynalazcą.Jednak pewnego dnia został uprowadzony przez kosmitów. I na tym trop o dalszych losach Kornelka się urywa, prawdopodobnie został przygarnięty przez rodzinę Harkokonenów, gdyż jak powszechnie wiadomo Żabba jest jego "kuzynem". W pewnym momencie swojego życie został ogłoszony przywódcą swoich porywaczy, przyjął wówczas tytuł Kuratora. Zbudował w Układzie Kurana potężne Kurorium, którym osobiście zarządzał, a każdą planetę układu eksploatował. Kuran służył mu jako siedziba główna, do czasu wybudowania wielkiej bazy kosmicznej zwanej jako Jajo Śmierdzi. Na planecie Kurrakis hodowana była lebiodka. Tam również Żabba Harkokonen zajmował się negocjacjami z tubylczym ludem Fermentów. Zaś na Indorze znajdował się Generator Pola Siłowego, który miał za zadanie chronić Jajo przed intruzami i atakami Ruchu Oporu. Za pomocą Jaja planował przejąć kontrolę w całej Drodze Mlecznej.

RiU[]

Nawrócony Kornelek

Pierwszy raz widzimy go w intro gry, kiedy to obserwuje jak Ufokury wyładowują ze statków porwane z Ziemi kury do portu lotniczego na Kuranie. Gracz poznaje jego imię już na samym początku rozgrywki od Koguta Wynalazcy, który w rozpaczy nad porwanymi siostrami wspomina porwanego przed laty brata. Więcej o nim dowiadujemy się od Molly, która nazywa go między innymi uzurpatorem. Wykonując kolejne zadania Reksio i Kretes dowiadują się coraz więcej o Kuratorze, w tym to, że w Układzie Kurana znany jako ten, który "pomącił kurom w głowach". Reksio spotyka się z nim twarzą w twarz dopiero w ostatnim rozdziale opowieści, gdzie na pokładzie Jaja Śmierdzi musi go unikać, aby nie zostać trafiony Czasoprzestrzennym Teleporterem Chaosu. W końcu dzielny pies zmienia kurs bazy kosmicznej nakierowując ją na gwiazdę Układu, a Kurator zdradza mu swoją prawdziwą tożsamość. Kornel próbuje zaatakować bohatera swoim szponem, lecz trafia przypadkiem w komputer uniemożliwiając sobie tym samym zmianę kursu. Przyznaje się do porażki i prosi bohaterów by zabrali go ze sobą obiecując, że będzie już grzeczny. Podczas świętowania upadku Kurorium, Kornelek stwierdza, że wraca z Reksiem na Ziemię do brata.

RiC[]

Po porwaniu Reksia decyduje się polecieć na Kuran, aby zabrać zeń Kretesa. Potem asystuje Komadorowi przy budowie Teleportków (głównie stojąc z boku), uważając je za "proste i genialne".

RiWC[]

Pojawia się w pierwszym epizodzie. Ma on podobną rolę do tej w RiC, ale jeszcze zmniejszoną. Stoi przy budowie Wehikułu Czasu. To on głosi wiersz o ukryciu leja na Ziemii. Potem patrzywszy na Wehikuł uznał, że dzięki niemu mógłby "naprawić całe zło, które wyrządził, albo - i tutaj zmiana głosu - nie dopuscić do pewnych wydarzeń.

Alternatywna przyszłosć[]

W alternatywnej przyszłości żyłby w zapadniętej szopie wraz ze starym Kogutem, w strachu. Pomogliby raz Reksiowi i Kretesowi z przeszłości odciągnąć uwagę Ryżokitowców.

RiKN[]

Tutaj widzimy najmniejszą rolę Kornelka. Pojawia się tylko przy outro, gdy ratuje Reksia i Kretesa. Potem widzimy go z innymi postaciami.

RiK:WA![]

Tutaj Korneliusz wraz z innymi obserwuje bacznie grę Kretesa. Szczególnie nie podobała mu się częsć "Reksio i Ufo", w której zmieniono jego imię na Sam, miał córkę i źle wspominano jego Kurorium (czas głupoty i zła). Oburzony nazwał je "czasem postępu i wspólnego wysiłku".

RiK:TTW[]

Tutaj Kornelek występuję w cut-scenkach. Wydaje się być znudzony. Jest on jednym z kilku kandydatow na urząd Głosa....

Charekterystyka, ciekawostki[]

 • Na głowie nosi maskę, a jego pióra zakrywa granatowy płaszcz przyozdobiony dwoma medalami.
 • Ma zdolności techniczne, podobnie jak jego brat.
 • Jest tajemniczy.
 • Gdy mówi, jego głos zmienia ton i barwę ze zwykłej na demoniczną i na odwrót.
 • Jako złego Kuratora, Kornelka charakteryzował demoniczny śmiech.
 • Jest parodią lorda Vadera i Imperatora Palpatina z Gwiezdnych Wojen.
 • Myślał, że kopnąwszy monolit, zniszczył go.

Paradoks Kornelka[]

Dnia 4.08.2007 użytkownik, przyszły Administrator Forum Przygody Reksia, niejaki Dizel wytyczył pewien błąd, nawet paradoks, a mianowicie:

Posłuchajcie.

kogut Wynalazca napisał(a):

Najpierw zabrali mi jednojajowego brata. Kornelka

Jak zabarli? Jeśli Kornelek władał wszystkimi pojazdami latającymi, to kto najpierw? Ufokury chyba same go nie porwały , żeby był ich szefem ... Coś tu nie gra. Albo to błąd w grze, albo jakaś dziwna sytuacja. Jak myślicie?

I powstała w ten sposob ankieta:

Głosujących: 88

O co tu chodzi?(ułożono od najczęsciej wybieranej do najmnej)

 • Ufo samo porwało Kornelka na szefa(43%(38 osób))
 • Cos innego...(30%(26 osób))
 • Hm... Dziwne nie mam pojęcia(23%(20 osób))
 • To jakis błąd(5%(4 osoby)

Genealogia[]

 • Rodzice: nieznani.
 1. Wódz Kukuryk (wódz wioski masajajów, przyjaciel Amona Kretesa),
 2. Korybut Dość Mocny,
 3. Krzysztof Kogut i pewien bezimienny filozof grecki przelotnie pokazany w grze.
Advertisement