Reksio Wiki
Advertisement

Lebiodka to roślina występująca w grach Reksio i UFO oraz Reksio i Czarodzieje o charakterystycznych właściwościach zmniejszających. Jej użycie na dowolnym obiekcie skutkuje jego krótkotrwałym pomniejszeniem (chyba że utrwali się efekt za pomocą alchemii).

Nazwa lebiodki nawiązuje do zioła o tej samej nazwie, popularnie nazywanego oregano[1]. Nazwa ta ma jeszcze jedno głębsze znaczenie- nawiązuje do "przyprawy" (ang. spice) będącej niezwykle cenną substancją w uniwersum "Kroniki Diuny" (cykl powieści science-fiction Franka Herberta) oraz "Gwiezdnych Wojen".

Reksio i UFO[]

Na Kurakisie[]

W tej grze po raz pierwszy pojawia się lebiodka. Jest hodowana na Kurakisie przez mieszkańców wioski Fermentów. Gdy Reksio i Kretes przybywają do wioski, żeby spotkać się z kotem Kottem i uzyskać od niego kod dostępu do portu kosmicznego na Kuranie okazuje się, że Kott został porwany przez Barona Żabbę Harkokokonena do jego twierdzy. Baronowi szczególnie zależało na tym, żeby otrzymać od Kotta odrobinę lebiodki i przy jej pomocy pomniejszyć swój brzuch. Kott nie zgadzał się na to, zaznaczając że efekt działania lebiodki utrzymuje się krótko i nie warto marnować tej rośliny na brzuch Barona.

Żabba: Hehehe... Nie chodzi o rzeźbę. Potrzebuję trochę lebiodki, którą on uprawia, a której nie chce mi dać.

Kott: Nigdy nie dostaniesz mojej lebiodki... Grubasie!

Żabba: Hee... Próbujemy obrazić Barona, tak?

Kott: Mówiłem Ci, że efekt jest chwilowy. Po kwadransie Twój brzuch powróciłby do normalnych rozmiarów.

Żabba: Widzicie przybysze, właśnie w tym cały problem. Przytyłem ostatnio kilka kilo... a lebiodka jak zapewne wiecie jest w stanie wszystko zmniejszyć... na przykład mój brzuch.

Kott: Zapisz się lepiej na areobik. Szkoda lebiodki.

-dialog między Baronem a Kottem na temat lebiodki i jej zastosowań


Reksio i Kretes ostatecznie dogadują sie z Harkokokonenem i ten uwalnia im Kotta, który wraca do swojej wioski. Tam okazuje się, że ogromną plantację lebiodki zaatakowały młode czerwie, które są bardzo łase na tę roślinę i przeprowadzają desant na ogromne kadzie, w których ona rośnie.

"Ahh! Ale się zdenerwowałem! Ledwo zniknąłem a od razu czerwie przepuszczają atak na lebiodkę. Musicie mi pomóc!"

-Kott proszący bohaterów o pomoc


Bohaterowie pomagają Kottu zwalczyć szkodniki i w nagrodę otrzymują od niego odrobinę jego cennej lebiodki.

Kott: Ahh... Dziękuję Wam niezmiernie! Ocaliliście lebiodkę! W nagrodę możecie sobie wziąć trochę.

Kretes: O fajnie. A do czego ona tak w ogóle służy?

Kott: Lebiodka służy do chwilowego zmniejszania różnych rzeczy...

Kretes: A na przykład jakich?

Kott: Noo... na przykład wyobraźcie sobie, że zbudowaliście pojazd kosmiczny w piwnicy i nie wiecie jak go wystawić do ogródka...

Kretes: No i jak go wystawić?

Kott: Posypujecie lebiodką, pojazd zmniejsza się do rozmiarów buta, wynosicie go do ogródka i po chwili pojazd powraca do swoich normalnych rozmiarów.

Kretes: Ehe. Bardzo praktyczne

-dialog Kotta z Kretesem podczas wręczenia lebiodki


Pomniejszenie odkurzacza[]

Po powrocie na Kuran Reksio i Kretes stają przed problemem związanym z ogromnym kosmicznym od-kurzaczem, który kretoni wybudowali w grocie pod piekarnią "La Resistance Boulangerie" i nie wiedzą jak go z niej wydostać. Bohaterowie wykorzystują lebiodkę, żeby zmniejszyć odkurzacz. Dzięki temu kretoni mogli wynieść pomniejszony odkurzacz na powierzchnię planety, a ten po kilkunastu minutach odzyskał swój standardowy rozmiar.

Reksio i Czarodzieje[]

Pole Lebiodki w Reksio i Czarodzieje

Na skutek wstrzelenia do księgi Kretes nabiera ogromnych rozmiarów i wbija się w wieżę ratusza w Magixie. W celu oswobodzenia przyjaciela i kontynuowania przygody Reksio musi przygotować Płyn Trwałego Zmniejszenia Postaci, który przywróci kretowi normalne rozmiary. W tym celu Reksio zwraca się do Al Chomika. Co prawda chomik nie ma pojęcia z czego przygotować miksturę potrzebną dzielnemu psu, ale ten sugeruje mu użycie lebiodki.

Al-Chomik: No dobra, poddaję się. Nie wiem z czego zrobić Płyn Trwałego Zmniejszenia Postaci.

Reksio: Wrr hau hau.

Al-Chomik: Z lebiodki? Może z lebiodki. Ale nie mam lebiodki... Może więc jednak weźmie Pan papugę!

-rozmowa z Al-Chomikiem o lebiodce


Ponieważ Al Chomik nie posiada lebiodki, Reksio wyrusza wraz ze Smokrętem w podróż w górę rzeki, gdzie w Krainie Czarów rośnie ta roślina.

Po powrocie do Magixu Reksio sam w piwnicy Al-Chomika przyrządza Płyn Trwałego Zmniejszenia Postaci z lebiodki i podaje go Kretesowi.


Advertisement