Reksio Wiki
Advertisement

Reksio i Kapitan Nemo (w skrócie: RIKN) - piąta część gier z serii Przygody Reksia wydana w październiku 2006 roku[1].

Opis z pudełka[]

Po zniszczeniu wehikułu czasu na przełomie XIX i XX wieku Reksio i Kretes zmuszeni zostają, by poszukać innego sposobu powrotu do swoich czasów. Bohaterom może pomóc słynny detektyw Shlafrock Holmes. Niestety, plany odnalezienia tej legendarnej postaci pokrzyżujc e podróżnikom tajemniczy Kapitan Nemo, dowódca podwodnego okrętu Nautilus.

Czy wielka podróż dookoła świata zakończy się sukcesem i czy w ogóle się zakończy?

Czy Willy Frogg zrobi wszystkich w balona?

Gdzie pogrzebana jest kolebka cywilizacji starożytnych Kretonów i czy właśnie tam leży pies pogrzebany?

Czy Reksio podbije serce Kari Maty Hari?

Czy Chuck Nornik jest w stanie kopać nory z półobrotu?

Wszystkiego dowiecie się, towarzysząc Reksiowi i Kretesowi w kolejnej zapierającej dech wyprawie... 

Postacie[]

Fabuła []

Wspomnienia Kretesa

Reksio i Kretes dowiadują się od Herr Erfinder Hahna, że jedyną osobą która może im pomóc wydostać się z XIX wieku jest Shlafrock Holmes.

Reksio wypada za burtę.

Po dotarciu na Baker Street, zastają jednak informację, iż detektyw przebywa obecnie w Paryżu.

Podczas rejsu, Reksio 'wypada za burtę,

gdzie trafia na pokład Nautiliusa.

Wspinaczka na wieżę Eiffela

Kretes, po dostarczeniu przesyłki do Juliusza Verne i Bagietek do członków ruchu oporu, wspina się drabiną (czynną, w odróżnieniu od schodów i windy) na wieżę Eiffela.

W międzyczasie Reksio dociera do Kapitana Nemo, ten jednak nic mu nie wyjaśnia...

Na szczycie wieży

kret spotyka Doktora Młotsona, spędziwszy sporo czasu na idiotycznym dialogu, w końcu dowiaduje się, gdzie jest Shlafrock. Kretes spada z wieży używając parasola jako spadochronu, zamawia i kieruje dorożką, a w końcu wpycha się (na chama) przez okno Orient Expressu.

W czasie wędrówki po pociągu (i podpadnięcia konduktorowi), Kretes w końcu poddaje się, nie mogąc znaleść Shlafroka Holmes.

Wtedy Konduktor ukazuje swoją prawdziwą tożsamość, Detektyw, zdjąwszy przebranie każe dostać się Kretesowi na dach pociągu.

Kretes dotarł do lokomotywy, a tam przekonał się, iż spóźnienie pociągu powodowała Kari Mata Hari.


Pociąg dotarł na miejsce, okazało się, że Shlafrok Holmes i Kapitan Nemo założyli się o to, kto dotrze do Turcji pierwszy.

Spotkawszy się z Reksiem, Kretes opowiedział Shlafrockowi o ich problemie.

Ten polecił kupić Timesa. Po przyjściu na targ, który jest najprawdziwszym labiryntem kebabów (dosłownie) Reksio i Kretes kupują Times'a i sweter dla Rodaka, który im dał wcześniej kremy do sprzedawania dla handlarzy, którzy nie chcieli puścić ich bez handlu.

Shlafrok Holmes otworzył na przypadkowej stronie i wyczytał z nich prawdę. Odkryciem piramid... w XIX wieku!

Reksio i Kretes postanowili zbadać ten dziwny przypadek w Egipcie odkryty przez dr Jones'a. Co ciekawe, dosłownie nie wiadomo, kiedy przypłynął Engine, statek płynący do Egiptu!

Zdobywszy skrzynkę z towarem z targu, Reksio i Kretes pod fałszywymi imionami Inżynier Gamoń (Kretes) i Psidorowski (Reksio) idą na statek.

Podczas gdy rejs trwał, Kretes marudził o animacjach i dialogach i o braku akcji Engine się popsuł.

Parodia_Rejsu_w_"Reksio_i_Kapitan_Nemo"

Parodia Rejsu w "Reksio i Kapitan Nemo"

Ponieważ wszyscy myśleli, że Kretes to Inżynier Gamoń, kazali mu go naprawić.

Po długim, ale pod koniec okazującym się prostym naprawianiu Engine, przyśpieszył. W nagrodę za naprawę statku, Reksio i Kretes otrzymali Pluszowego misia

Nasi bohaterowie, po wysiadce znowu handlują, by zdobyć części do Kostiumu Wielbłąda. Po handlu dostają się do piramidy, gdzie był pr. Jones i Tomasz Jones (nie mówcie na niego Tomuś). Ci zdziwili się imieniem kreta, ponieważ rozszyfrowali oni dwa słowa z tablicy. Te słowa to Amon oraz Kretes... Bohaterowie dostali płytę z alfabetem hieroglificznym i notes archeologa.

Po rozszyfrowaniu okazuje się, że na tej płycie napisana jest... pierwsza część Mantry Ibisa. Po jej wysłuchaniu, Kretes nauczył się rozczytywać hieroglify.

Po niedługim czasie okazało się, że ta tablica jest tylko częścią pamiętnika Syna Słońca (skąd można się domyślić, że jej autor-Amon Kretes był faraonem). Komandor zanurza się pod ziemią, by znaleźć pozostałe części...

Po walce z mumionkami Kretes zdobywa kolejną cześć tablicy. Po ponownej bitwie SuperHeros zdobył całą tablice. Jak się okazało Amon wyruszył, by odkryć cywilizacje jego przodków. Bohaterowie przypomnieli wtedy sobie, że Nemo wspominał, że był w Szangri-la i że jest niedaleko.

Niestety... Kapitan już wyruszył. Bohaterowie spotykają Willy'ego Frogg'a, który prosi o wyplątanie jego kotwicy. W zamian tłumaczy, jak zbudować balon.

Jeśli, ktoś czytał książkę, wie, że Willy założył się. Tak więc chcąc, nie chcąc porzucił swoją kotwice i zostawił bohaterów z ich balonem.

Po trudnej wycieczce Kretes z Reksiem spotykają Kari w Afryce. Ta prosi o uwolnienie jej ojca od tubylców. Dzielny pies nie odmawia i razem ze swoim kompanem wyruszają w głąb dżungli...

Po przejściu tej potwornej dżungli bohaterowie muszą, cos zrobić z Pingwejami-plemieniem, którego Masajaje strasznie się bojom i chcą im ugotować Kapitana Nemo...

Po reaktywacji starego Kuku bohaterowie odstraszają Pingwejow i krzyczą z daleka, że oni są bogami i duchami i by wypuścili biednego Nemo.

Po szybkim wypuszczeniu szaman wioski odkrywa mityczny Tunel Słoni, który prowadzi do oceanu, ponoć, ponoć. Kretes znajduje tam tabliczkę Amona Kretesa-tego samego, co zostawił pamiętnik w piramidzie- i wnioskuje z niej, że on płynął do Indi. Więc bohaterowie musieli też tam płynąć.

Kapitan Nemo zostawia ich z Kari przy porcie w Bombaju, ponieważ on nie wpływa do tej samej rzeki,drugi raz.

Po przejechaniu pociągiem, bohaterowie stają przy bramach Szangri-la. Tam czeka ich zagadka-muszą ułożyć we własciwy sposób kamienie.Po rozwiązaniu zadania wrota szangri-la stanęły otworem...


Reksio i Kretes muszą zdobyć harmonię i to dosłownie. Po znalezieniu odpowiedniego akordeonu dostają misje od Kan-Gura-nauczyć jego zespół śpiewać zgodnie.

Do tego potrzebne są... pieniądze. Po ułożeniu specjalnie monet, Reksio i Kretes mogą wejść do II Komnaty Starożytnych Kretonów.

Po uzupełnieniu Notesu bohaterowie stają z nie lada wyzwaniem-utrzymaniem równowagi. Wtedy spotykają Wyrocznie ...

Ta odpowiada na ich pytanie, prostym słowem, do tego odpowiadając na drugie pytanie(pierwsze to Jak wrócić do domu?(odpowiedź: Mu), drugie to Żartujecie?!(odpowiedź: nie żartujemy.))

Jednemu z członków Wyroczni wypada Tabliczka Amona Kretesa, która oznacza, że on tam był. Kretes widzi nadzieje.

Kiedy bohaterowie wychodzą z Szangri-la dowiadują się, że Wyznawcy Bakteri Coli i Szambonury uprowadzili Kari-Matę...

Dzięki węchowi odnajdują Szambo-la, gdzie mieszkają Wyznawcy i Krety Szambonury. Tam na ratunek przybywa Zwierzę Hanoi...

Po długim, wygranym wyścigu bohaterowie dostają się do portu w Kalkucie w Indiach, gdzie żegnają się ze Słoniem i idą do świeżo przemalowanego Nauitulusa.

Kapitan Nemo się jak było w Szangri-la, a ci mu odpowiadają. Proponuje on wyprawę do Ameryki. Kretes zauważa tam sens, bowiem kawałek me, można pomylić z kawałkiem mu, co oznacza, że o to chodziło Wyroczni.

Po długim, skomplikowanym rejsie Nautilus dobija do brzegów pewnej wyspy. Tam Kapitan Nemo porzuca kilka przedmiotów, Kari-Mata się opala, a Reksio i Kretes dostają misje odnalezienia prowiantu. Tam spotykają Willy'ego Frogga, który opowiada im o Linii Zmiany Daty.

Kretes zapisuję na głowie Reksia napis Szukamy Prowiantu, co powoduje, że bohaterowie pamiętają. Wkrótce spotykają Czarne Kury, które nie chcą ich dalej wpuścić....

Dzięki jednemu z gratów Nemo szkieletowi, znanego z RiSP, postacie odstraszają kury i tam dowiadują się, że są na... Rodzinnej Wyspie Kretesa. Dowodem jest posąg, jedyny w wszechświecie, boga Twaroga. Kretes chce uniemożliwić Paradoks Dziadka. Spotykają jednak jego babcia, który jeszcze nie jest jego babciem, ale będzie. Kretes niepotrzebnie ostrzega go o Koparze, która kiedyś będzie mu marudzić.

Przez to wydarzenie Kretes znika z czasoprzestrzeni... Reksio jednak postanawia go uratować.

Dzięki kolejnemu gratowi Nemo, Reksio przekonuje Norberta o przejściu przez Linię, dzięki czemu zapomina o pewnej sytuacji...

Kretes dziękuje Reksowi za uwolnienie z Niebytu, czyli tego czego nie ma. Informuje go też, że trochę tam śmierdzi.

Bohaterowie wyruszają w dalszą podróż... W końcu dobijają do Ameryki. Tam dowiadują się o górze Mollymoo, która może mieć z nimi coś wspólnego. Okazuje się jednak, że góra ma być wykopana z pół obrotu przez słynnego Chucka Nornika.

Super Heros (Kretes) jednak wchodzi na otoczony bombami teren i ratuje górę, dzięki wykopaniu tunelu...

Wdzięczne plemię Kopaczy wpuszcza bohaterów do zamieszkanego Oka Bobra. Tam znajdują Trzecią już Komnatę Starożytnych, dzięki czemu Kretes ma już prawie pełny dziennik.

Tam jednak odkrywają smutną wiadomość-Amon Kretes nigdy tu nie był...

A to oznacza, że tu nie znajdą tego czego szukał.

Wkurzony Kret marudzi Nemo. Informuje go dopiero teraz o Mu, o którym usłyszeli od Wyroczni. Dzięki wierszykom Amona, który zna Kretes i Kukuryka, który zna Nemo bohaterowie odnajdują wejście do Mu.

Tam jednak nie ma wymarzonego przez Nemo Skarbu, tylko Komputer Tatka i teleportki, które przenoszą w Czasoprzestrzeni.

Reksio, Kretes i Kari-Mata korzystają z tego cudeńka i dostają się do swoich czasów... Niestety... Dzielny Pies i Komandor Kret są na otwartym... oceanie!

Sytuacje ratują w ostatniej sekundzie Koguty. Wiozą bohaterów na podwórko, gdzie są wszyscy przyjaciele Reksia, w tym Kari-Mata, która wskoczyła jednak troszkę za późno przez co była o kilka dni szybciej.

Powrót bohaterów

Kretes znajduje również Molly, która informuje, że makaron jest bezpieczny!!!! Koniec.

Lista Płac[]

Producent: Aidem Media

Projekt Gry: Krzysztof Hrynkiewicz

Grafika: Bartłomiej Brosz i Jarosław Lula

Programowanie: Przemysław Jaskot

Zakończenie gry na poziomie trudnym

Scenariusz i Dialogi: Krzysztof Hrynkiewicz

Muzyka: Bartłomiej Brosz

Animacje: Arleta Rogalska

Przygotowanie materiału dźwiękowego: Robert Krzywicki

Dodatkowe Programowanie: Marcin Różański i Mariusz Urbański

Wystąpili:

 • Rafał Kowal - Reksio, Kretes, Kogut Wynalazca, Kornelek, Herr Erfinder Hahn, Babć Norbert, Tomasz Jones
 • Grzegorz Wolf - Narrator, Rodak, Siedzący Byk po Turecku, Dorożkarz, Kupiec drugi, Zwierzę Hanoi, Boją Się Go Bobry, Strażnik, Wyznawcy Bakterii Koli, Policjant, Krasnal, Krokodyl z pistoletem
 • Olga Barbara Długońska-Kowal - Kari Mata Hari, Molly, Komputer Tatka, Czarne Kury, Stara Dobra Skóra z Bobra, Pasażerki, Pani na Statku, Zdarta Płyta, Habibi, Głos na peronie, Szczurek Sokole Oko
 • Piotr Michalski - Shlafrock Holmes, Szaman Rafiki Miki, Willy Frogg, Chuck Nornik, Prof. Doktor Jones, Kan Guru, Kupiec pierwszy, Doktor Młotson, Kupiec trzeci, Listonosz bocian, Maszynista, Pascal, Pasażerowie, Bobry Budowniczy, Wilk Morski
 • Jarosław Lula - Jean Paul Krettien
 • Krzysztof Hrynkiewicz - Kapitan Maldurf von Kretof, Wódz Masajajów
 • Bartłomiej Brosz - Sir Rollingston, Hipisi, Kretti Krettonen
 • Przemysław Jaskot - Blubb

Kierownictwo Produkcji: Krzysztof Hrynkiewicz

Zarządzanie projektem: Przemysław Jaskot

Projekty Postaci: Lechosław Marszałek (Reksio) i Bartłomiej Brosz (pozostałe postacie)

Opieka artystyczna: Jarosław Lula

Współpraca scenariuszowa: Bartłomiej Brosz, Jarosław Lula i Przemysław Jaskot

Projekty poziomów: Krzysztof Hrynkiewicz

Opracowanie sekwencji filmowych: Bartłomiej Brosz

Interfejs Gry i Poligrafia: Jarosław Lula

Animacje dodatkowe: Bartłomiej Brosz

Biblioteki BlooMoo: Piotr Krasuski

Testerzy: Tomasz Hechliński i zespół

 • Dobre Rady, Złe rady, lepsze pomysły, dorabianie filozofii, opracowanie i próby wporwadzenia Faceta z Kosą: Bartłomiej Brosz

Wersja Rumuńska[]

Opracowanie lokalizacji: Erc Press

Redakcja: George Popescu, Irina Volcinschi, Roxana Colisniuc

Tłumaczka: Rodica Maria Ancuţa

Wystąpili:

 • Valentin Samiş - Reksio, Narrator, Kapitan Nemo, Shlafrock Holmes, Szaman Rafiki Miki, Willy Frog, Chuck Nornik, Profesor Doktor Jones, Kan-Guru, Kupcy 1 i 3, Doktor Rollingstone, Głos z gramofonu, dorożkarz, Kornelek, Kogut Wynalazca, Wódz Masajajów, Hipisi
 • Cornel Mihalache - Kretes, Babć Norbert
 • Roxana Colisniuc - Kari Mata Hari, Molly, Komputer Tatka, Czarne Kury, Pasażerki pociągu, młode Sokole Okopani kioskarka
 • Lorena Ionică - listonosz bocian, Stara Dobra Skóra z Bobra
 • Nicolae Lică - konduktor, wilk marynarz, kupiec 2, policjant z Konstantynopolu, Tomuś
 • George Popescu - kapitan statku, Zwierzę Hanoi
 • Cristian Vrabie - Habibi, rodak Jan, kupiec z Istanbułu
 • Mihai Ghebrea - Jean Paul Kretien
 • Sorin Andronic - pasażerowie, Juliusz Verne, mieszkaniec Paryża

Obróbka głosów: Nicolae Lică

Galeria wideo[]

Ciekawostki[]

 • Gra byłaby dłuższa, gdyby nie narzekania forumowiczów (jak zawsze)
 • W tej części budujemy 2 rzeczy (balon i "mega ku-ku")
 • Kiedy Kapitan Nemo grał na organach, słychać Toccata in D Minor Johanna Sebastiana Bacha.
 • Minigierki z Kretesem są inspirowane grą Boulder Dash.


Przypisy

 1. Premiera miała miejsce dokładnie 9 października 2006 roku (źródło: http://www.przygodyreksia.aidemmedia.pl/pliki/main.html)


RISPRIURICRIWCRIKNRIKWARIKTTWRIMSRIMS LEMS2 (powstaje) Na Kury!

Advertisement