Reksio Wiki
Advertisement

Reksio i Skarb Piratów (w skrócie: RISP) - to pierwsza część serii Przygody Reksia. Gra została wydana w październiku 2002 roku.

Opis z pudełka[]

Gdzieś na Oceanie Niespokojnym w tajemniczych okolicznościach znika dowódca piratów Kapitan O'Gryzek. Razem z nim ginie jedyna mapa prowadząca do legendarnego skarbu...

Tymczasem pływające na desce windsurfingowej Reksio zostaje porwany przez szalejący sztorm. Wśród błysków piorunów i ryku fal Reksio rozbija się u wybrzeży tajemniczej wyspy. Wkrótce znajduje wyrzuconą przez ocean butelkę z zagadkową zawartością.

RIKWA29.png

W ten sposób wraz z graczem, zostaje wplątany w wielką piracką przygodę.

Co naprawdę stało się z Kapitanem O'Gryzkiem?

Czego tak pilnie strzeże zaginione plemię Czarnych Kur?

Jaką tajemnicę kryją podziemia wulkanu?

Gdzie ukryty jest Skarb Piratów?

Jak Kretes zachowywał się na Wyspie?

Wszystkiego dowiesz się towarzyszą Reksiowi w tej obfitującej w niebezpieczeństwa i pełnej pasjonujących przygód wyprawie.

Postacie[]

Epizody:[]

Epizod 1: Wrak[]

Plansza, na której rozgrywa się akcja 1 epizodu

Animacja surfującego Reksia

Reksio surfuje w czasie burzy

Pewnego bardzo burzliwego dnia Reksio postanowił popływać na desce surfingowej. Okazało się to jednak bardzo słabym pomysłem, gdyż pies rozbił się u wybrzeży tajemniczej wyspy. Był przywiązany do Wraku statku. Trzeba tak pokierować małym Krabikiem po planszy, aby uwolnił Reksia. Przeszkadzają mu w tym Mewy, które mogą wrzucić go z powrotem do wody. Kiedy Reksio jest już wolny, trzeba wymyślić jak dostać się na wyspę. Deska wygląda na całą, więc Reksio decyduje się na budowę Latawca, którym dzięki wiatrowi i desce dostaje się na wyspę.

Plansze w epizodzie[]


Epizod 2: Plaża[]

Plaża

Reksio dopływa do plaży. Znajduje w wodzie tajemniczą butelkę z białą kartką. Na plaży mieszka Robinson Kozoe, pies udaje się do niego. Poleca on psu odczytać ową tajemniczą kartkę za pomocą ognia, który Reksio pomógł rozniecić pomocnikowi Robinsona, Piptaszkowi. Kartka okazuje się być mapą Wyspy z zaznaczonym skarbem! Reksio, aby wejść do lasu musi wyłapać gęsi Robinsona, a ten da mu klucz. Na koniec pies otwiera drzwi do lasu i wchodzi do dżungli.

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 3: Rzeka[]

Reksio wchodzi do lasu. Żeby mógł dostać się do Wioski Czarnych Kur musi pokonać rzekę. Przeskakuje przez trzy plansze przez po krokodylach i żółwiach - które pływają w rzece - a potem dostaje się do nowej lokacji.

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 4: Wioska[]

Reksio w wiosce czarnych kur

Reksio dociera do wioski, gdzie aktualnie ma miejsce atak piratów. Wódz zleca psu odparcie ataku za pomocą Kokosów. Wódz Kur-Czaka odczytuje sekretne teksty Szczurskryptu. Okazuje się, że Kapitan O'Gryzek wypadł za burtę i że chciał odnaleźć Skarb Piratów, który miał przekazać na Dom Samotnego Jajka. Reksio chiałby przejść dalej, ale zawadza mu olbrzymi kurak, który upomina o Glejt od Królewny, aby przejść. Dla Królewny musi wyłowić wiele pereł, oraz odtworzyć jej ulubioną melodię. Gdy już jest po wszystkim, Ochroniarz przepuszcza Reksia.

Miejsca odwiedzane w epizodzie[]


Epizod 5: Świątynia[]

Reksio jest przed Świątynią boga Twaroga. Pies musi odpowiedzieć prawidłowo na pięć zagadek. Wtedy zostanie wpuszczony do podziemi.

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 6: Wulkan[]

Warto przerysować mapę. Dzielny pies bierze pochodnię i zaczyna przedzierać się przez labirynt korytarzy. Na jego ścianach zauważa rysunki które pomajają mu przejść przez rzekę lawy. Po przeskoczeniu drugiej planszy zauważa rozbity w głębi wulkanu Statek kosmiczny.

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 7: Pod wulkanem[]

Reksio musi uważać na pająki, nietoperze i płomienie. Gdy już przejdzie po obu mostkach i wyjdzie z tej planszy, znajdzie się przed UFO'em, wchodzi do niego.

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 8: UFO[]

Reksio znajduje tajemniczy latający talerz w podziemiach Wulkanu. Przejście do następnej lokacji jest zawalone kamieniami. Pies postanawia pozbyć się ich za pomocą działka zamontowanego w talerzu. Wchodzi do UFO'a i przechodzi labirynt, w którym harcują ufokury próbujące naprawić swój statek. Po przejściu przez statek dostajemy się do panelu kontrolnego działa. Aby je uruchomić należy wstawić wtyczkę do gniazdka i strzelać pociskami tak, aby nie trafić w ścianę (inaczej minigra rozpoczyna się od początku). Gdy już to zrobi, musi ponownie przejść labirynt i wyjść z Wulkanu

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 9: Skarb Piratów[]

Reksio musi tak kliknąć w papugi stojące na drzewie by powiedziały zdanie "Do stu beczek zwietrzałego grogu, sezamie uparty otwórz się wreszcie!". Po tym będzie mógł wejść do tajemniczego pomieszczenia gdzie są trzy skarby będą one się obracały co rundę. W jednej skrzyni jest złoto, w drugiej Kretes, a w trzeciej Szkielet. Jak uda mu się trafić w odpowiednią skrzynie, wychodzi.

Jaskinia ze Skarbem.

Miejsca w epizodzie[]

Epizod 10: Statek Piratów[]

Przebieg akcji i zadania w epizodzie[]

Piraci przebrani za kurę

Reksio został związany przez piratów. Przekazuje mapę robakom, by zaniosły je kapitanowi statku. Po przejściu przez cały statek, zastępca w końcu czyta treść zawartej na mapie wiadomości. Przeprasza Reksia i wraz z innymi żeglarzami rusza by uratować Kapitana O'Gryzka.

Miejsca w epizodzie[]

Lista płac[]

Wydawca i producent: Aidem Media
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Hrynkiewicz
Grafika: Bartłomiej Brosz
Autor postaci Reksia: Lechosław Marszałek
Projekty postaci: Bartłomiej Brosz i Arleta Rogalska
Animacje i "podrygi": Arleta Rogalska, Bartłomiej Brosz i Andrzej Sperling
Muzyka i udźwiękowienie: Tomasz "DETECTOR" Jachowicz
Główny endżiner: Piotr Krasuski
Opracowanie informatyczne: Krzysztof Gojło, Krzysztof Hrynkiewicz i Piotr Maciejewski
Montaż: Andrzej Smoleń
Głosy (wersja polska):

Głosy (wersja czeska):

Konsultacja metoryczna: Jarosław Lula

Wersja Rumuńska[]

Opracowanie lokalizacji: Erc Press
Kierownictwo produkcji: Ionela Mocanu
Redakcja: Simina Gheorghe
Tłumaczka: Rodica Maria Ancuţa
Głosy:

  • Cristi Ionescu
  • Natalia Burcea
  • Simina Gheorghe
  • Marian Voicu
  • Anca Simion

Obróbka dialogów: Dan Grădinaru
Testowanie: Roxana Colisniuc

Galeria filmów[]

Ciekawostki[]

  • Jest to najprostsza i najkrótsza część serii
  • Na począku produkcji gry, w niej miało zbierać się ciekawostki na kolejnych planszach

Tak wyglądał wybór wersji językowej.

  • Jeśli przeszuka się foldery z plikami dźwiękowymi gry, można znaleźć takie mówiące o konkursie.
  • W marcu 2003 roku wydano nową wersję gry zawierającą dwie wersje językowe: polską i czeską, które zmieniamy wciskając przycisk zmiany języka (z dwoma flagami). Na polskich komputerach gra automatycznie uruchamia się po polsku.

Nawiązania do popkultury[]


RISPRIURICRIWCRIKNRIKWARIKTTWRIMSRIMS LEMS2 (powstaje) Na Kury!

Advertisement