Reksio Wiki
Advertisement

Ten Który Tak Potwornie Mąci (potocznie: TKTPM) - określenie na głównego antagonistę w grze Reksio i Czarodzieje, czarodzieja zdrajcę spośród Rady Siedmiu Czarodziejów.

Określenie "Ten Który Tak Potwornie Mąci" jest nawiązaniem do głównego antagonisty serii książek "Harry Potter" J. K. Rowling, do Lorda Voldemorta nazywanego "Tym-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać".

W każdej nowej rozgrywce gry Reksio i Czarodzieje, Ten Który Tak Potwornie Mąci jest wybierany losowo spośród członków Rady Siedmiu Czarodziejów. Każdy czarodziej z rady może okazać się zdrajcą. Dzielny Pies Reksio jako wybraniec wskazany przez przepowiednię musi przeprowadzić śledztwo i wskazać tożsamość Tego Który Tak Potwornie Mąci.

Ten Który Tak Potwornie Mąci pojawia się także w grze Reksio i Kretes w Akcji!, lecz ze względu na liniową fabułę jest nim zawsze Serpentus Snejk.

Reksio i Czarodzieje[]

Porwanie Reksia[]

Jeszcze w outrze gry Reksio i UFO dzielny pies Reksio zostaje uprowadzony przez Tego Który Tak Potwornie Mąci. Jedyną poszlaką w tej sprawie jest księga, która pokazywała psa uwięzionego w magicznej pułapce mocy.

Jak się później okazało w rozmowie Tego Który Tak Potwornie Mąci z Białym Królikiem, uwięzienie Reksia było jednym z elementów planu czarodzieja zdrajcy, bowiem tylko Reksio mógł powstrzymać jego plan zapanowania nad wszechświatem (zgodnie z pradawną przepowiednią).


Rozpoczęcie śledztwa[]

Próba wybrańca.

Dzięki interwencji Koguta Wynalazcy, który wstrzelił do magicznej księgi kreta Kretesa przy użyciu Teleportek, Reksio wydostał się z pułapki czarodzieja zdrajcy i trafił do gabinetu burektora Mateusza. Burektor zapoznaje dzielnego psa z treścią przepowiedni, która według niego pasuje do obecnie panującej w Krainie Czarów sytuacji. W jej treści został scharakteryzowany Ten Który Tak Potwornie Mąci:

"I wstanie jeden z was,
Szkatułkę pradawną odnalazłszy
I plecami się do was odwróci,
Bowiem samotrzeć otworzyć ją zechce.
A kapelusz jego - czerwony lub niebieski będzie,

Albo inna część szaty jego,
Przyzdobiony znakami nocy,
Jakoż to księżycami albo gwiazdami,
A znany będzie jako Ten-Który-Tak-Potwornie-Mąci."

-pierwsza część Przepowiedni

Burektor Mateusz poddaje Reksia próbie wybrańca, w której ten musi zadecydować o tym, czy podejmuje się zdemaskowania i pokonania czarodzieja zdrajcy. Dzielny pies nie ma jednak większego wyboru, ponieważ jest to jedyny sposób, aby móc opuścić Krainę Czarów i wrócić do domu.

I tak burektor wysyła Reksia do Piklibii do czarodzieja Spielmaustera, od którego ma otrzymać Magiczną Kartę Śledztwa, potrzebną do zgromadzenia zeznań wszystkich członków Rady Siedmiu Czarodziejów.

Zebranie komisji śledczej[]

Posiedzenie komisji śledczej.

Po zebraniu wszystkich zeznań burektor Mateusz zwołuje na Uniwersytecie Magii posiedzenie komisji śledczej w którym biorą udział wszyscy członkowie Rady Siedmiu Czarodziejów.

To w trakcie tego posiedzenia Reksio i Kretes ujawniają publicznie tożsamość Tego Który Tak Potwornie Mąci ustaloną w trakcie śledztwa. Zdemaskowany zdrajca nie daje jednak za wygraną i ucieka używając magicznego portalu. Reksio i Kretes podążają za nim.

"Mhuaha! Tak to ja! Zwodziłem Was tak długo naiwniacy! HAHAHA! Ale już za późno! ZA PÓŹNO!"

-ujawniony Ten Który Tak Potwornie Mąci


Ostateczne starcie[]

Finałowa walka.

Bohaterowie w końcu odnajdują zdrajcę przy jego maszynie wsysającej magię z Krainy Czarów. Okazuje się, że próbował on wykorzystać moc magiczną Krainy Czarów do otworzenia szkatułki, której zawartość miała zapewnić mu władzę nad wszechświatem.

Reksio staje do ostatecznego pojedynku z Tym Który Tak Potwornie Mąci. Po pokonaniu zdrajcy przy użyciu czarów, Reksio i Kretes niszczą maszynę i uwalniają zgromadzoną w niej magię. Sam zdrajca został magicznie przeniesiony i znalazł się "w niewłaściwym czasie w niewłaściwym miejscu".


Ciekawostki[]

  • Ponieważ każdy członek Rady Siedmiu Czarodziejów może okazać się zdrajcą, paradoksalnie może być nim również Burektor Mateusz, który pomógł Reksiowi najwięcej (nie jest to jednak niepodważalne alibi).
  • Kanonicznym wyjaśnieniem tej sytuacji może być uznanie, że w rzeczywistości ktoś spoza rady podszywał się pod jej członka.
  • Podczas śledztwa można zauważyć, że każdy czarodziej zachowuje się podejrzanie (Spielmauster, Snejk, Barandalf), wie bardzo dużo o planach TKTPM (Burektor, Gulgurdryk, Waldimors) lub twierdzi, że nic nie wie (Chrumburak). Być może każdy mącił po trochu, tak jak jest to sugerowane w RiKwA.
  • Chociaż w intrze gry zdrajca ukazany jest jako wysoki i postawny czarodziej, to może się okazać, że jest nim Spielmauster, Gulguldryk Gryfindyk albo Serpentus Snejk, którzy nie pasują do tego wyglądu.
  • Podczas zebrania komisji śledczej padają nawiązania do "Władcy Pierścieni" i "Opowieści z Narni".
  • Po wskazaniu zdrajcy Barandalf Biały wypowiada kwestię "Jak mogłeś" za każdym razem, jeśli on sam nie jest TKTPM. [1]
  • Producent gry Krzysztof Hrynkiewicz przyznał, iż losowanie Tego Który Tak Potwornie Mąci miało być sposobem na uniknięcie spoilerowania gry i psucia zabawy innym graczom. [2]


Advertisement